Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

Beneficiaza de spor de vechime un fost PFA angajat cu CIM in prezent?

de Andrei Covaci la 10 Mai. 2016 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Beneficiaza de spor de vechime un fost PFA angajat cu CIM in prezent?
Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca, arata art. 16, alin. 4 din Codul muncii.

In acest sens, vom analiza urmatoarea situatie:

Am avut PFA in perioada 2006-2011, perioada in care am platit toate contributiile obligatorii (impozit, sanatate, pensii). In aceasta perioada am avut si cateva contracte de prestari servicii inregistrate la Finante. In 2011 am suspendat activitatea si am intrat in 2 concedii de ingrijire copil pana in 2014, perioada in care am beneficiat de indemnizatie de maternitate conform legii (calculata dupa venitul din PFA si din conventile de prestari servicii).

Dupa incheierea maternitatii, nu am mai desfasurat nici o activitate, pana in 2016, cand m-am angajat intr-o institutie de stat. Intrebarea mea este aceasta: este normal sa nu se ia in considerare vechimea din activitatea de PFA, inclusiv concediul de maternitate, pentru calcularea sporului de vechime, avand in vedere ca este vorba de o institutie de stat, in care salariul se calculeaza conform legii salarizarii? Care ar fi actele doveditoare pe care le-as putea prezenta pentru a-mi dovedi vechimea si care ar fi baza legala explicita pentru PFA-uri care sa sustina o varianta sau alta?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Asa cum am mentionat la inceputul materialului, art. 16, alin. 4 din Codul muncii arata ca munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Asadar, principalele documente care atesta vechimea in munca ar putea fi contractul individual de munca si fisa postului.

Analizand situatia expusa de dvs. apreciem ca perioada in care ati prestat activitate ca PFA, nu in temeiul unui contract individual de munca, reprezinta vechime in specialitate.

Desi dvs. ati achitat CAS in perioada in care ati detinut calitatea de PFA, s-a constituit vechime in specialitate, nu vechime in munca.

Atentie! Perioada in care ati platit CAS constituie doar stagiu de cotizare la sistemul de pensii.

Sursa: Club Legislatia Muncii
 

Autor: Andrei Covaci
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 3 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016