Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

Sponsorizari realizate de PFA. Cum se procedeaza?

de Victor Achim la 15 Mar. 2018
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Sponsorizari realizate de PFA. Cum se procedeaza?
Daca sunteti PFA si v-ati aflat in situatia de a face sponsorizari ori donatii, cu siguranta v-ati confruntat cu o dilema legata de aceasta situatie. Aflati in randurile urmatoare cum se procedeaza in acest caz, conform legii.

Iata raspunsul specialistului!


Conform preverilor OUG nr.44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, actualizata, cu modificarile si completarile ulterioare, PFA pot efectua sponsorizari si donatii, cu respectarea prevederilor legale.
 
Pentru a putea fi deduse, cheltuielile efectuate de o persoana fizica autorizata  trebuie sa fie efectuate in scopul desfasurarii activitatii si reglementate prin acte normative in vigoare.
 
Conform prevederilor Art.68 alin. (5) lit.a) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal , sunt deductibile limitat cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum si pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, in limita unei cote de 5% din baza de calcul determinata conform alin. (6).
 
Conform prevederilor Art.68 alin. (7) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal ,cheltuielile cu donatiile de orice fel sunt nedeductibile integral.



Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Gabriela Ilicea - Economist si expert contabil.

Autor: Victor Achim
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.17 din 3 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016