Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

Implicatii fiscale in cazul anularii codului de TVA

de Ana Tudor la 04 Apr. 2016 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Implicatii fiscale in cazul anularii codului de TVA
Procedura de inregistrare in scopuri de TVA a fost reglementata de OPANAF nr.521/2016 si publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr.91/08.02.2016.

Inregistrarea in scopuri de TVA se aplica persoanelor impozabile nou infiintate ce doresc, prin optiune, sa fie platitoare de TVA si persoanelor impozabile infiintate in anii anteriori ce nu au atins plafonul cifrei de afaceri care sa le oblige sa fie inregistrate in scopuri de TVA dar opteaza sa fie platitoare de TVA.

Vezi aici documente obligatorii pentru inregistrarea in scopuri de TVA >>

Vom analiza in continuare daca exista posibilitatea anularii codului de TVA. In cazul in care codul de TVA poate fi anulat, se poate impune ca in continuare sa se colecteze TVA la vanzari dar sa nu se mai deduca TVA la intrari? Daca se anuleaza un cod de TVA este normal nici sa nu mai colectezi nici sa nu mai deduci TVA altfel se incalca functionalitatea TVA ca principiu. Ce text de lege reglementeaza aceasta situatie?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Situatiile in care ANAF poate anula codul de TVA sunt reglementate la art. 316, alin. 11 din Codul Fiscal (Legea 227/2015).

Obligatia contribuabililor de a colecta in continuare taxa este stipula la art. 11, alin. 8 din Codul Fiscal:

"Persoanele impozabile stabilite în Romania, carora li s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA conform prevederilor art. 316 alin. (11) lit. b) - e) si lit. h), nu beneficiaza, in perioada respectiva, de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor efectuate, dar sunt supuse obligatiei de plata a TVA colectate, in conformitate cu prevederile titlului VII, aferenta operatiunilor taxabile desfasurate in perioada respectiva".

Autor: Ana Tudor
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

x

Intrebare antispam: 2 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.