Sunt de acord cu politica de cookie

NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala

Cheltuieli autoturism cu regim mixt

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Victor Achim la 31 Mai. 2016
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cheltuieli autoturism cu regim mixt
Vom analiza in materialul de astazi daca pot fi considerate venituri neimpozabile cheltuielile efecuate pentru un autoturism din patrimoniul unei microintreprinderi.


Avem o societate comerciala microintreprindere care are in patrimoniu un autoturism pe care il foloseste administratorul firmei in regim mixt. Se pot aplica prevederile art. 68 alin. (7) lit. k) din Codul fiscal, 50% din cheltuieli ocazionate de autoturism exclusiv amortizarea, sa nu fie tratate ca venituri neimpozabile la nivelul persoanei fizice beneficiare - adica a administratorului? Dar in cazul salariatilor carora li s-a pus la dispozitie un autoturism folosit in regim mixt? La microintreprindere nu exista cheltuieli nedeductibile fiscale fel ca in cazul platitorilor de impozit pe profit.

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Analizand datele prezentate, apreciem ca, in cazul in care autoturismul este utilizat mixt atat in scopul activitatilor economice cat si in alte scopuri, din punct de vedere al impozitului pe venit, atat in cazul salariatilor cat si al administraorului, sumele reprezentand 50% din valoarea cheltuielilor efectuate in legatura cu autoturismele nu reprezinta venituri impozabile sub forma avantajelor in natura si nu vor fi impozitate la salariat/administrator conform prevederilor art 76 alin. 4 lit t, din codul fiscal, mai jos redate:

"(4) Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
t) avantajele sub forma utilizarii in scop personal a vehiculelor pentru care cheltuielile sunt deductibile in cota de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. l) si art. 68 alin. (7) lit. k)."

Sursa: Portal Contabilitate


Autor: Victor Achim

Victor Achim s-a alaturat redactiei noastre acum 6 ani. Si-a inceput activitatea in presa in urma cu peste 10 ani si a acoperit de-a lungul anilor domenii precum TVA, taxe si impozite si contributii sociale.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016