Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Regimul fiscal al cheltuielilor cu transportul angajatilor


de Cecilia Pavelescu la 07 Iul. 2016
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Regimul fiscal al cheltuielilor cu transportul angajatilor
Conform legislatiei in vigoare, cheltuielile cu transportul angajatilor la locul de munca nu pot fi deduse fiscal.


Vom analiza in acest sens urmatoarea situatie: O firma care are ca obiect de activitate bar-restaurant cu program de lucru 09-24 deconteaza salariatilor care termina programul in schimbul doi respectiv ora 24, bonurile de taxi pentru deplasarea acasa. Salariatii isi platesc din banii proprii taxiul si la finalul lunii aduc bonurile pentru decontare. Este deductibila cheltuiala cu bonurile de taxi si este corect sa intocmim un singur decont pentru fiecare salariat la finalul lunii cu toate bonurile din cursul unei luni?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Cheltuielile cu transportul angajatilor unui restaurant/bar de la locul de munca catre casa, la terminarea programului, nu reprezinta cheltuieli deductibile fiscal la calculul impozitului pe profit, conform art.25 Cod fiscal.

Apreciem asadar ca aceasta cheltuiala nu poate fi incadrata nici in categoria cheltuielilor sociale deductibile fiscal limitat, in cota de pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, asa cum se reda la art.25 alin.(3) lit.b).

Referitor la decontul intocmit de fiecare salariat pentru incasarea cv bonurilor de taxi, nu exista prevedere legala care sa impuna un termen al depunerii decontului in vederea incasarii de la societate a platilor efectuate de catre angajati, acest lucru fiind reglementat prin politicile interne ale societatii.


Autor: Cecilia Pavelescu

0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:

Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 3.93 din 7 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri


Va oferim GRATUIT toate
informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016