Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021

Cheltuielile cu educatia timpurie in cazul unei PFA. Ce spune Codul fiscal

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 19 Mar. 2021
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cheltuielile cu educatia timpurie in cazul unei PFA. Ce spune Codul fiscal
Expertul nostru in domeniul fiscal ne prezinta in continuare cateva aspecte referitoare la cheltuielile cu educatia timpurie in cazul unei PFA. In Codul fiscal exista o prevedere clara in acest sens.


Spre exemplu, in cazul unui cabinet stomatologic in regim PFA - sistem real, cheltuielile cu educatia timpurie a copiilor salariatilor pot fi deduse din impozitul pe venit?
 

Cheltuielile cu educatia timpurie in cazul unei PFA: raspunsul specialistului

 
Potrivit art. 25 alin. (4) lit. i^2) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, “Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: (…) i^2) contribuabilii care efectueaza cheltuieli cu educatia timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educatia timpurie conform lit. i^1), dar nu mai mult de 1.500 lei/luna pentru fiecare copil. In cazul in care suma depaseste impozitul pe profit datorat, diferenta va fi scazuta, in ordine, din impozitul pe salarii retinut de contribuabil pentru angajati, din taxa pe valoarea adaugata datorata sau din accizele datorate;”.
 
Astfel, platitorii de impozit pe profit care efectueaza cheltuieli cu educatia timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educatia timpurie, dar nu mai mult de 1.500 lei/luna pentru fiecare copil.
 
Prin urmare, pot beneficia de creditul fiscal doar entitatile platitoare de impozit pe profit.
 
Pentru PFA in calitate de angajator nu este prevazuta posibilitatea de deducere a acestor sume din impozit pe venit sau din alte impozite/taxe/contributii.

 
 
 
Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Alina Elena - Consultant fiscal. 
 
 

Redactia PortalPFA Autor: Redactia PortalPFA

Redactia PortalPFA este formata dintr-un colectiv de 3 autori specializati in domenii precum contabilitate, fiscalitate, TVA si legislatia muncii. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de TVA, legislatie fiscala si contabila, explicand detaliat modificarile aparute. Va oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016