Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Plafon plati in numerar pentru PFA


de Andrei Covaci la 15 Oct. 2015 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Plafon plati in numerar pentru PFA
Cabinetele medicale intra in categoria PFA-urilor daca sunt independente si supuse impozitului pe venit si daca sunt organizate conform OG 124/1998 privind cabinetele medicale.


Cabinetele medicale organizate ca PFA sunt reglementate de OUG 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale cu modificarile si completarile ulterioare.

Vom analiza in materialul urmator cazul unei societati comerciale care incaseaza in numerar pe bon de casa o suma mai mare de 5.000 ron de la un Cabinet Medical Individual. Este corecta aceasta procedura tinand cont ca la cabinetele medicale se aplica regimul PFA?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Analizand legislatia in vigoare apreciem ca societatea poate incasa de la Cabinetul Medical o suma mai mare de 5.000 lei, deoarece persoanele fizice autorizate sunt execeptate de la plafonarea impusa de Ordonanta nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 5.1 lit.b, redat mai jos:

"Art. 5 lit.1 Pentru intarirea disciplinei financiare si evitarea evaziunii fiscale, operatiunile de incasari si plati intre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plata fara numerar.
Persoanele juridice pot efectua plati in numerar prin exceptie de la prevederile alineatului precedent in urmatoarele conditii:

- plata salariilor si a altor drepturi de personal;
- alte operatiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice;”
 
Atentie!
PFA-urile sunt asimilate persoanelor fizice, acestea nevand persoanlitate juridica, iar pe factura se inscrie CIF–ul Cabinetului medical.

 

 


Autor: Andrei Covaci

0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:

Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 3.67 din 3 voturi

x

Intrebare antispam: 1 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Cele mai citite stiri


Va oferim GRATUIT toate
informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016