Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

PFA fara punct de lucru fix. Este obligat sa utilizeze casa de marcat?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Andrei Covaci la 19 Oct. 2015 Exclusiv
1 comentarii

PFA fara punct de lucru fix. Este obligat sa utilizeze casa de marcat?
PFA-urile care efectueaza servicii de livrare de bunuri cu amanuntul sau presteaza servicii direct catre populatia au obligatia de utiliza casa de marcat si de a emite bon fiscal, potrivit OUG nr. 28/1999, prin OUG nr. 91/2014, continuand cu OG nr. 10/2015, Legea nr. 70/2015, catre OUG nr. 8/2015.

In cazul unui PFA cu obiectul de activitate coafura su servicii de infrumusetar, fara punct de lucru fix - serviciile desfasurandu-se la terti, ii revine obligatia de utiliza casa de marcat si de a elibera bon fiscal?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Potrivit legislatiei in vigoare, PFA-ul cu obliect de activitate coafura si servicii de infrumusetare are obligativitatea utilizarii casei de marcat fiscale pentru prestarea de servicii direct catre populatie, conform prevederilor de la art. 1 alin. (1) din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.

In aceste situatii, pentru emiterea bonurilor fiscale pentru clienti PFA-ul poate utiliza fie casa de marcat de la un sediu fix, fie o casa de marcat portabila.

Cateva dintre situatiile in care PFA este scutit de utilizarea casei de marcat si de eliberarea bonului fiscal:

- comertul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de catre producatorii agricoli individuali
- serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
- vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
-  transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
- activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
- activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora.
- activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
 

Autor: Andrei Covaci

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.98 din 22 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

gabi jeler 2015-10-20 09:33:22

-un pic grabit raspunsul ,aveti in vedere HG nr.479/2009 normele de aplicare a OUG nr.28/1999 in vigoare inca, art.15 - sub incidenta "profesii libere sub toate formele de organizare " intra ....b activitatile economice desfasurate in mod independent , inclusiv prin practicarea unei meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane ". Chiar daca normele nu s-au rescris ele sunt in vigoare.

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016