Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Poate PFA sa deduca de la calculul impozitului pe venitul anual cheltuielile cu asigurarea de viata?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Andrei Covaci la 23 Sep. 2015
1 comentarii
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Poate PFA sa deduca de la calculul impozitului pe venitul anual cheltuielile cu asigurarea de viata?
Si in 2015, persoanele fizice autorizate pot deduce o serie de cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri, cu conditia de a respecta mai multe reglementari legale.

Vom analiza in materialul urmator o situatie concreta, pentru a va ajuta sa intelegeti mai bine situatiile in care puteti deduce diferite cheltuieli in cazul PFA.

Avem o persoana fizica autorizata care si-a facut asigurare de viata pe persoana titularului PFA. Poate sau nu sa deduca aceasta cheltuiala de la calculul impozitului pe venitul anual al PFA?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Cheltuielile cu primele de asigurare sunt cheltuieli deductibile la calculul venitului net anual din activitati independente numai daca sunt efectuate pentru active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii, pentru active ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul, pentru asigurarea de risc profesional sau pentru persoane care obtin venituri din salarii, cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator. Temeiul il reprezinta art. 48 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal.

Este de asemenea deductibila conform alin. (5) lit. h) al aceluiasi articol si prima de asigurare voluntara de sanatate, conform legii, in limita echivalentului in lei a 250 euro anual pentru o persoana.

Orice alte cheltuieli cu primele de asigurare efectuate de catre PFA, altele decat cele mentionate mai sus nu sunt cheltuieli deductibile, conform art. 48 alin. (7) lit. d) din Codul fiscal.

In aceste conditii, cheltuielile cu primele de asigurare de viata platite de titularul PFA nu vor reprezenta cheltuieli deductibile la calculul venitului anual impozabil din activitati independente neputand fi incadrate drept deductibile potrivit prevederilor art. 48 alin. (4) lit. d) si alin. (5) lit. h) din Codul fiscal.

 

 

Autor: Andrei Covaci

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.13 din 4 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

Buruiana Aurelia 2018-03-24 21:12:11

Buna ziua,
Nu inteleg cum e cu prima de asigurare de viata, am asigurare de viata incheiata la 30 de ani, intre timp am un PFA, acum intreb pot deduce 400 euro din cei .........lei pe care-i platesc anual la ING? Sau o deduc dar la final mi o impoziteaza statul?
Nu inteleg? Mai bine nu, asa-i?

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016