Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

Bunurile confiscate pot fi deductibile?

de Ana Tudor la 21 Mar. 2016 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Bunurile confiscate pot fi deductibile?
Bunurile confiscate nu sunt cheltuieli care pot fi deduse din punct de vedere fiscal, potrivit art. 25 alin. (4) litera b) din Codul fiscal.

Analizam in continuare urmatoarea ipoteza: Cum se inregistreaza in evidenta contabila un aviz de cherestea care a plecat din unitate catre un client persoana juridica? Marfa a fost confiscata de Politie in timpul transportului si nu mai ajunge la beneficiar. Unitatea poate sa intenteze proces sau o considera pierdere?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Art. 25 alin.(4) litera b) din Codul fiscal arata ca nu sunt cheltuieli deductibile urmatoarele: dobanzile/majorarile de intarziere, amenzile, confiscarile si penalitatile, datorate catre autoritatile romane/straine, potrivit prevederilor legale, cu exceptia celor aferente contractelor incheiate cu aceste autoritati;”

In plus, legislatia in vigoare arata ca pentru bunurile confiscate nu se colecteaza TVA!

Atentie! Confiscarile de bunuri nu reprezinta operatiuni impozabile din sfera de aplicare a TVA deoarece nu reprezinta contravaloarea unor livrari de bunuri. Prin confiscarea bunurilor se face dovada ca bunurile ies din circuitul economic si nu mai pot fi vandute. Astfel, prin confiscare, nu are loc o livrare de bunuri catre sine ca operatiune asimilata unei livrari de bunuri.

Confiscarile nu se incadreaza in prevederile art. 304 privind ajustarea taxei deductibile in cazul achizitiilor de servicii si bunuri, altele decat bunurile de capital, astfel incat sa se ajusteze suma TVA pentru care s-a exercitat dreptul de deducere a TVA la momentul achizitiei.

Autor: Ana Tudor
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016