Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

PFA care a efectuat sponsorizari. Are vreo obligatie?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 05 Feb. 2020
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

PFA care a efectuat sponsorizari. Are vreo obligatie?
In cazul in care o PFA a efectuat sponsorizari in anul 2019, care sunt obligatiile ei? Trebuie sa depuna declaratia 107 sau este suficient daca declara doar in Declaratia unica?

Iata mai jos ce raspunsuri a oferit specialistul nostru!

 

Obligatii declarative pentru o PFA care a efectuat sponsorizari: raspunsul specialistului
 

 Declaratia informativa 107 privind beneficiarii sponsorizarilor, mecenatului, burselor private se completeaza potrivit OPANAF 1825/2018 si se depune de catre:

a) contribuabilii, platitori de impozit pe profit, care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat sau acorda burse private, potrivit art. 42 alin. (3) din Codul fiscal;

b) contribuabilii care intra sub incidenta Legii nr. 170/2016 privind impozitul specific unor activitati, care platesc si impozit pe profit si care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat sau acorda burse private;

c) contribuabilii, platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor, potrivit art. 56 alin. (1^3) din Codul fiscal, care efectueaza sponsorizari, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994, pentru sustinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult, care sunt furnizori de servicii sociale acreditati cu cel putin un serviciu social licentiat, potrivit legii.

Prin urmare, PFA care a efectuat sponsorizari in anul 2019 NU intra sub incidenta acestui act normativ, neavand obligatia de a depune Declaratia 107.

Cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum si pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, reprezinta pentru PFA supusa sistemului real de impunere cheltuieli deductibile in limita unei cote de 5% din baza de calcul determinata ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile, altele decat cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol. PFA va avea obligatia depunerii Declaratiei unice pana la data de 25 mai 2020, termen recent prorogat.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dani Cucu  - Consultant fiscal.

Autor: Redactia PortalPFA
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.71 din 7 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016