Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

PFA cu norma de venit. Cum se completeaza Declaratia unica?

de Victor Achim la 13 Iun. 2018
3 comentarii

PFA cu norma de venit. Cum se completeaza Declaratia unica?
Vom dezbate in studiul de caz prezentat mai jos cum se completeaza Declaratia unica in cazul unei PFA cu norma de venit. Se declara ca se plateste CAS ai CASS sau, daca exista codul CAEN 6202, este scutit acel PFI

Iata raspunsul specialistului!


Pentru a consulta normele de venit, puteti accesa link-ul de mai jos, de pe site-ul ANAF:

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/norme_venit.htm
 
pentru CAEN 6202 norma de venit din Bucresti este intre 30.000 lei si 31.000 lei.

 
Prin urmare, trebuie sa platiti impozit pe venit si contributii sociale.
 
In cadrul Declaratiei unice bifati:

 
SUBSECTIUNEA 2: 2.1.2.Date privind impozitul pe veniturile estimate din Romania in anul 2018, impuse pe baza de norme de venit, apoi completati informatiile care se deruleaza in cadrul declaratiei.
 
In ceea ce priveste contributiile sociale,daca venitul net estimat este de cel putin 22.800 lei (1900 lei x 12 luni), datorati CAS 25% si CASS 10%, care vor fi calculate la baza de 22.800 lei.
 
Conform prevedeilor de la art.150 alin. (1) din Codul fiscal, numai persoanele fizice asigurate in sisteme proprii de asigurari sociale (ex. avocati), care nu au obligatia asigurarii in sistemul public de pensii potrivit legii, precum ai persoanele care au calitatea de pensionari nu datoreaza contributia de asigurari sociale (CAS) pentru veniturile din activitati independente.
 
In cadrul Declaratiei unice trebuie sa bifati:

SUBSECTIUNEA 1: 2.2.1. Date privind contributia de asigurari sociale estimata
SUBSECTIUNEA 2: 2.2.2. Date privind contributia de asigurari sociale de sanatate estimate
 
Apoi bifati optiunea prin care confirmati ca obtineti venituri mai mari decat echivalentul a 12 salarii minime pe economie(22.800 lei).
 
Prin urmare, scutirile la CAS si CASS se aplica numai pentru venit net estimat anual sub 22.800 lei.

 

 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar.

Autor: Victor Achim

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.21 din 7 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 3 comentariiAdauga comentariul tau

Andre 2018-10-30 11:51:09

Buna! Am si eu o intrebare. Daca sunt angajata cu norma intreaga ca inginer si imi fac un PFA ca instructor de fitness, cum va afecta facptul ca sunt angajata norma de venit si contributiile datorate? Va multumesc.

petre 2018-06-20 06:11:18

pina aici clar. insa la normele de venit exista si niste adnotari. una este ca daca esti si angajat cu norma intreaga atunci pentru sectorul 1 bucuresti, norma de venit se reduce la jumatate, ceea ce pentru 2018 inseamna sub plafonul de plata cas / cass. problema este ca daca marchezi sectiunile de cas si cass nu le poti pune pe 0. daca marchezi sectiunile respective nu cumva este interpretat ca "nedeclarare"?

dorel 2018-06-19 10:28:14

buna ziua,
-prin urmare daca am venitul anual sub 22800 sunt scutit si de CASS, dar problema se pune daca mai sunt asigurat in sistemul public de sanatate prin casa de sanatate.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016