Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

PFA si persoana fizica impozabila in acelasi timp. Este posibil?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Ana Tudor la 06 Oct. 2015 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA si persoana fizica impozabila in acelasi timp. Este posibil?
Avem un PFA neinregistrat in scopuri de TVA, care a inregistrat activitati economice, depasind cifra de TVA in acest an.Pentru a plati si deduce TVA-ul aferent tranzactiilor respective, PFA-ul vrea sa se inregistreze ca platitor de TVA si ca persoana fizica, pe CNP.

Care este procedura de inregistrare in scopuri de TVA ca persoana fizica, avand in vedere ca este deja inregistrata ca si PFA?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Se pune problema posibilitatii ca o persoana fizica sa fie considerata distinct persoana impozabila in calitate de PFA si in calitate de persoana fizica ce nu desfasoara o activitate economice pentru care este necesara parcurgerea procedurilor de autorizare conform OUG nr. 44/2008.

Apreciem ca nu pot avea calitatea de persoane impozabile distincte atat persoana fizica autorizata organizata potrivit OUG nr. 44/2008, cat si persoana fizica, tinand cont de art. 127 din Codul fiscal care definesc persoanele impozabile dar si prevederile cuprinse la pct. 3 din Normele metodologice pentru aplicarea alin. (2) al acestui articol.

Asadar, persoana impozabile din punct de vedere al TVA trebuie sa inregistreze operatiunile de vanzare ale imobilelor impreuna cu restul operatiunilor desfasurate de PFA.

Atentie! Persoana fizica nu poate invoca criteriile distincte prevazute la pct. 3 alin. (5) din Normele metodologice privind achizitia de terenuri si/sau de constructii de catre persoana fizica in scopul vanzarii.
 

Autor: Ana Tudor
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Intrebare antispam: 1 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016