Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Achizitii de bunuri si servicii efectuate de PFA in interes propriu. Care este tratamentul corect?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 10 Sep. 2020
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Achizitii de bunuri si servicii efectuate de PFA in interes propriu. Care este tratamentul corect?
In cazul in care o PFA achizitioneaza bunuri si servicii in interes propriu, trrebuie sa ia in calcul anumite implicatii fiscale legate de aceste cheltuilei.

Expertul nostru ne explica, pe rand, care sunt prevederile legale care se aplica in aceasta situatie.

 

Achizitii de bunuri si servicii in interes propriu: raspunsul specialistului

 
Potrivit art. 68 alin. (4) lit. a) si j) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, “conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:
 
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente; (…)
 
j) sa fie efectuate in scopul desfasurarii activitatii si reglementate prin acte normative in vigoare; (…)”.
 
 
Astfel, pentru a fi considerate deductibile, cheltuielile trebuie “sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente” si “efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente”.
 
Cum achizitiile de bunuri si servicii efectuate de catre PFA sunt in interes propriu, nu in scopul desfasurarii activitatii independente, cheltuielile cu acestea sunt cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pe venit.
 
 
 
 
Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Alina Elena - consultant fiscal.
Autor: Redactia PortalPFA
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

x

Intrebare antispam: 1 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016