Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

PFA cu venituri impozabile. Are dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Viorica Ghinea la 19 Dec. 2018
1 comentarii
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA cu venituri impozabile. Are dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului?
Vom afla astazi daca o persoana fizica autorizata (PFA) poate sa beneficieze de indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul in care a platit contributiii lunare atat la pensii ,cat si la sanatatate.


Daca PFA-ul va intra in concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de doi ani, cum va fi calculata indemnizatia de crestere a copilului?  Se considera stagiu platit - sumele achitate lunar la Casa de Pensii, Casa de Sanatate?

 

Indemnizatie pentru cresterea copilului in cazul unui PFA: raspunsul specialistului


Conform art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

Astfel, veniturile care se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului sunt: venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 227/2015 privind Codul fiscal.


Asadar, pentru ca un PFA sa beneficieze de concediu si indemnizatie crestere copil trebuie sa fi obtinut venituri impozabile cel putin 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului.





Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Gabriela Dita - Consilier juridic.


Viorica Ghinea Autor: Viorica Ghinea

Ghinea Viorica face parte din echipa Portalpfa.ro din anul 2017, unde se concentreaza pe noutatile legislative si prezinta cele mai relevante stiri din domeniu. Si-a inceput activitatea in presa in 2009 si a acoperit de-a lungul anilor subiecte precum sanatate, amenajari interioare, moda, sport si legislatie. In prezent, scrie pentru dumneavoastra despre tot ceea ce inseamna TVA, monografii contabile, legislatie fiscala si contabila, pentru a sprijini contabilii, antreprenorii si alte categorii.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 4.19 din 63 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

ioan 2019-01-09 09:14:17

O intrebare scurta. daca am un pfa cu norma de venit indemnizatia de crestere a copilului va fi calculata in functie de norma de venit sau de suma totala incasata de acel pfa?

multumesc!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016