Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Servicii prestate de PFA in alta localitate. Are dreptul la diurna?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 10 Sep. 2019
1 comentarii

Servicii prestate de PFA in alta localitate. Are dreptul la diurna?
Dezbatem in acest material situatia unei PFA care desfasoara activitate in domeniul prestarilor de servicii. Contribuabilul se deplaseaza la sediul societatilor, iar veniturile sunt impozitate in sistem real. Mai este important de mentionat ca acesta nu are salariati.

In situatia in care activitatea se desfasoara in alta localitate din Romania sau din afara tarii, persoana fizica beneficiaza de cheltuieli de deplasare, respectiv diurna, pe perioada deplasarii? Aceste cheltuieli, diurna in special, sunt deductibile la calculul impozitului pe venit? Vom afla raspunsurile corecte de la specialistul nostru Gabriela Dita, consilier juridic.

 

Diurna in cazul unei PFA: raspunsul specialistului

 

Dreptul la indemnizatia de deplasare (diurna) este un drept ce se acorda salariatilor pe durata delegarii si detasarii.
 
Prevederile art. 44 alin. (2) din Codul muncii stabilesc ca, salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil. In acelasi sens, prevederile art. 46 alin. (4) din Codul muncii prevad ca salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, în conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
 
Asadar, indemnizatia de delegare sau detasare (diurna) pentru delegarea/detasarea in tara si strainatate este un drept cuvenit persoanelor fizice care au calitatea de salariat, pe perioada delegarii/detasarii.
 
Prin urmare, din punctul nostru de vedere, PFA nu poate primi diurna in desfasurarea activitatii sale independente, pentru deplasarile in tara sau in strainatate, dar are dreptul la deducerea cheltuielilor de deplasare efectuate, precum cazarea si transportul, pe baza de documente justificative conform art. 68 alin. (4) lit. h) din Codul fiscal.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Gabriela Dita - Consilier juridic.

Autor: Redactia PortalPFA

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.46 din 13 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

Moise Paula 2020-01-05 13:57:00

De ce faceti trimitere la Codul Muncii? De ce nu ar primi si titularul PFA conform Cod Fiscal? Incepand cu data de 1 ianuarie 2016 administratorii pot beneficia de diurna neimpozabila si fara a intra in baza de calcul al contributiilor sociale in cuantum de 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice.

In acest sens, art. 76 alin. 4 lit. j din Codul fiscal prevede ca nu reprezinta venit impozabil, indemnizatiile si orice alte sume de aceeasi natura, primite pe perioada deplasarii, in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul desfasurarii activitatii, astfel cum este prevazut in raportul juridic, de catre administratorii stabiliti potrivit actului constitutiv, contractului de administrare/mandat, de catre directorii care isi desfasoara activitatea in baza contractului de mandat potrivit legii, de catre membrii directoratului de la societatile administrate in sistem dualist si ai consiliului de supraveghere, potrivit legii, si de catre manageri, in baza contractului de management prevazut de lege, in limita plafonului neimpozabil stabilit la alin. 2 lit. m, precum si cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016