Sunt de acord cu politica de cookie

NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala

Produse acordate in mod gratuit de PFA pentru extindere retea MLM. Care e regimul fiscal?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Victor Achim la 21 Aug. 2017
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Produse acordate in mod gratuit de PFA pentru extindere retea MLM. Care e regimul fiscal?
In randurile urmatoare, veti afla care este tratamentul fiscal al produselor, marfurilor acordate gratuit si utilizate pentru extindere retelei in cazul persoanei fizice autorizate (PFA) care realizeaza exclusiv venituri din comisioane (activitate in sistem multi-level marketing/MLM).


Iata raspunsul oferit de specialist:
 
O persoana fizica autorizata (PFA), inregistrata in scopuri de TVA, realizeaza exclusiv venituri din comisioane incasate in cadrul activitatii desfasurate in sistem MLM (multi-level marketing).
 
PFA acorda produse gratuit cu scopul extinderii retelei sale de marketing, in vederea cresterii vanzarilor. Intelegem ca acordarea produselor cu scop gratuit catre beneficiarii PFA reprezinta reclama efectuata in scopul stimularii vanzarilor efectuate de acestia pana la clientii finali.
Din punct de vedere al impozitului pe venit, conform art.68 alin.(5) lit.b) Cod fiscal, costurile aferente produselor acordate gratuit sunt deductibile fiscal in limita unei cote de 2% din baza de calcul determinata ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile, altele decat cheltuielile de sponsorizare, mecenat si cheltuielile de protocol, asa cum se precizeaza la art.68 alin.(6) Cod fiscal.
 
Din punct de vedere al TVA, acordarea in mod gratuit de bunuri in scop de reclama sau in scopul stimularii vanzarilor nu constituie livrare de bunuri, conform art.270 alin.(8) lit.b) Cod fiscal coroborat cu pct.(10) din normele de aplicare. Astfel, PFA are dreptul deducerii integrale a TVA aferent produselor acordate in scop de reclama in vederea cresterii vanzarilor.
 
Atentionam ca, pentru a beneficia de deductibilitatea costurilor atat la calculul impozitului pe venit cat si pentru a putea deduce TVA aferent, PFA trebuie sa aiba la baza inregistrarii in evidentele sale contabile si fiscale documente justificative care sa dovedeasca organului de inspectie fiscala faptul ca aceste produse au fost acordate gratuit clientilor/potentialilor clienti in vederea reclamei produselor.
 
 
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil
 

Autor: Victor Achim

Victor Achim s-a alaturat redactiei noastre acum 6 ani. Si-a inceput activitatea in presa in urma cu peste 10 ani si a acoperit de-a lungul anilor domenii precum TVA, taxe si impozite si contributii sociale.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 3.42 din 6 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016