Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Obligatii fiscale pentru PFA care presteaza servicii in afara Romaniei


de Ana Tudor la 14 Oct. 2015 Exclusiv
1 comentarii
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Obligatii fiscale pentru PFA care presteaza servicii in afara Romaniei
PFA-urile inregistrate in Romania pot presta servicii pentru firmele din afara teritoriului tarii. Conform legislatiei nationale, PFA-ul aflat in aceasta situatia nu are obligatii suplimentare referitor la taxele si impozitele pe care trebuie sa le achite, daca desfasoara activitati economice cu operatori europeni.


Vom analiza in continuare cazul unui PFA care presteaza servicii prin contract de colaborare de sase luni cu o firma din UE. In aceasta perioada, PFA-ul isi desfasoara activitatea la sediul firmei, aflat in afara teritoriului Romaniei. In afara de taxele si impozitele pe care le achita in tara, are si alte obligatii fiscale in urma acestei colaborari?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton.

Legislatia Romaniei nu prevede taxe si impozite suplimentare pentru PFA-urile aflate in aceasta situatie, insa are obligatia de a se interesa de taxele si impozitele de plata in tara din UE in care desfasoara activitatea economica in cele sase luni de colaborare cu firma straina.

Prestarile intracomunitare de servicii se incadreaza in regula generala de taxare de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.Conform acesteia,

Locul prestarii serviciilor se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul, arata regula generala de taxare de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.

In cazul in care acesta este un serviciu legat de bunuri imobile atunci se aplica exceptia de la regula generala de taxare reglementata prin articolul 133 alineatul 4 litera a) din Codul fiscal:

"Prin exceptie de la prevederile alin. (2) si (3), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate in legatura cu bunurile imobile".  

Asadar, apreciem ca trebuie sa aveti in vedere prevederile legale (sectiunea TVA din Codul fiscal si normele de aplicare a acestuia ), conform carora pentru prestarile intracomunitare de servicii care urmeaza a fi efectuate, PFA.-ul, chiar si in conditiile in care nu este platitor de TVA, este obligat sa se inregistreze in regim special prin formularul „Declaratie de inregistrare in scopuri de TVA/Declaratie de mentiuni pentru alte persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii (091)”, cod MFP 14.13.01.10.11/a reglementat prin O.M.F.P. nr. 7 din  4 ianuarie 2010 pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare de inregistrare in scopuri de taxa pe valoarea adaugata, precum si formularul cod 095 "Cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari" inainte de prestarea serviciilor.

Atentie! Codul de TVA obtinut trebuie comunicat beneficiarului care, la randul sau trebuie sa raporteze serviciul achizitionat prin sistemul VIES.


Autor: Ana Tudor


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:

Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Intrebare antispam: 2 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

Robert 2015-10-15 10:07:16

Ce se va intampla daca se depaseste perioada de 6 luni de lucru in UE:
1. Ca si constructor? face exceptie
2. Ca si consultant?

Rog lamuriri seruoase !

Cele mai citite stiri


Va oferim GRATUIT toate
informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016