Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

PFA care obtine subventii APIA. Se plateste impozit pe venit?

de Redactia PortalPFA la 18 Mar. 2019
2 comentarii

PFA care obtine subventii APIA. Se plateste impozit pe venit?
Daca va numarati printre persoanele fizice autorizate care se ocupa de cresterea animalelor si obtineti venituri APIA (Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura), cu siguranta v-ati pus intrebarea daca aveti vreo obligatie declarativa. Se impoziteaza veniturile obtinute din subventii APII

Iata raspunsul specialistului!


Subventiile APIA incasate de o PFA care are drept obiect de activitate cresterea animalelor sunt venituri impozabile la calcul impozitului pe venit, conform art.68 alin.(2) Cod fiscal.

In Sectiunea a 2-a, Cap.V,  din Anexa la OMFP 170/2015, se precizeaza ca incasarile din Registrul-jurnal de incasari si plati cuprind:


– sumele incasate din desfasurarea activitatii;

– aporturile in numerar si prin conturi bancare aduse la inceperea activitatii ori in cursul desfasurarii acesteia;

– sumele primite sub forma de credite bancare sau de alte imprumuturi;

– sumele primite ca despagubiri;

– sumele primite sub forma de sponsorizari, mecenat sau donatii;

– sumele primite reprezentand forme de sprijin cu destinatie speciala din fonduri nerambursabile (subventii);

– alte sume incasate (de exemplu: restituiri de impozite, taxe, penalitati).





Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil.

Autor: Redactia PortalPFA

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 2.25 din 8 voturi

x

Intrebare antispam: 1 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 2 comentariiAdauga comentariul tau

Atanasoaie Steluta 2019-03-18 20:41:44

Dpdv.al impozitului pe venit, veniturile din subventii sunt venituri neimpozabile.vezi art.62 lit.a din cod fiscalinclusiv normele metodologice

Oncescu Sorin 2019-03-18 19:51:18

Daca PFA este impozitat pe baza de norma de venit ?i aceste subven?ii provin din aceast? activitate mai este impozitat venitul din subven?ii??

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016