Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

Demisie fara preaviz. Este posibil?

de Cecilia Pavelescu la 11 Apr. 2016 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Demisie fara preaviz. Este posibil?
In contractul de munca al fiecarui angajat este prevazuta si perioada de preaviz. Preavizul este diferit in cazul demisiei si in cazul concedierii.

Potrivit legislatiamuncii.ro, preavizul la concediere reprezinta o forma de protectie pentru salariat, iar angajatorul trebuie sa o respecte. Perioada de preaviz reprezinta perioada in care angajatorul continua sa se prezinte la serviciu dupa instiintarea demisiei/concedierii, perioada pentru care este platit.

Pe perioada preavizului, salariatul va avea timp sa isi identifice un nou loc de munca, asadar angajatorul ii poate permite sa plece mai devreme sau chiar sa nu se prezinte la locul de munca, insa il va plati pentru perioada respectiva.

Cum procedam insa in cazul in care un angajat isi prezinta cererea de incetare a contractului de munca (demisia) datata in ziua respectiva, fara sa stea in preaviz? Care este procedura si cu ce articol inchidem contractul de munca?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

 Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.


Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de previz sau la data renuntarii totale sau partiale de catre angajator la termenul respectiv, potrivit art. 81 alin. (7) din Codul muncii

Preavizul isi produce asadar efectele de la data la care angajatorul a luat cunostinta de cererea de incetare a contractului (demisia) respectivului salariat si are posibilitatea renuntarii totale sau partiale la termenul de preaviz.

Prin urmare, contractul individual de munca va inceta in temeiul art. 81 alin. (7), demisie fara preaviz.

Sursa: Portal Codul Muncii
 

Autor: Cecilia Pavelescu
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.23 din 11 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016