Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Cheltuieli cu concediul administratorului unei societati: sunt sau nu deductibile?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Cecilia Pavelescu la 21 Mar. 2016 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cheltuieli cu concediul administratorului unei societati: sunt sau nu deductibile?
Cheltuielile efectuate in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii, nu sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, conform art. 25 alin. (4) lit. d) din Codul Fiscal, aprobat prin Legea nr. 227/2015.


Vom analiza in continuare urmatoarea situatie: O societate de consultanta, platitoare de impozit pe profit, are un asociat unic care este si administrator, fara angajati. Cheltuiala cu concediul administratorului si membrilor familiei acestuia este deductibila la calculul impozitului pe profit conform Codului fiscal
din 2016?

Raspunsurile expertilor Rentrop&Straton:

sunt considerate cheltuieli facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, fara a se limita la acestea, potrivit art. 25 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, urmatoarele:

- bunurile, marfurile si serviciile acordate actionarilor sau asociatilor, precum si lucrarile executate in favoarea acestora;
- cheltuielile cu chiria si intretinerea spatiilor puse la dispozitie acestora.

In cazul in care contravaloarea concediului efectuat de administrator impreuna cu familia a fost achitat de societate atunci aceasta cheltuiala este una efectuata in favoarea actionarului, nefiind deductibila la calculul impozitului pe profit.

In plus, bunurile si/sau serviciile primite de un participant la persoana juridica, acordate/furnizate de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia sunt considerate, la nivelul persoanei fizice, ca venituri din alte surse, fiind supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor art. 114 alin. (2) lit. h) din Codul Fiscal.

Impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul acordarii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut (art. 115). Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final. Impozitul astfel retinut se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut/datorat.

Sursa: Portal Contabilitate


Autor: Cecilia Pavelescu

0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 3.5 din 4 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016