Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Poate un PFA sa se angajeze pe sine insusi?

de Victor Achim la 18 Nov. 2015
1 comentarii

Poate un PFA sa se angajeze pe sine insusi?
Legislatia pentru PFA a suferit numeroase modificari in 2015. Una dintre ele este chiar angajare de salariati din acelasi domeniu de activitate.

Prin angajarea de salariati, activitatea PFA devine mai complicata din punct de vedere fiscal, tinand cont ca declaratiile care trebuie depuse sunt mult mai complexe, iar calculul de contributii este de asemenea diferit.

Unul dintre cititorii nostri ne-a adresat o intrebare pe care o vom analiza in materialul urmator: Titularul unui PFA poate sa fie angajat in PFA-ul lui?

Analizand legislatia in vigoare, apreciem ca nu exista o interdictie expresa referitoare la posibilitatea ca o persoana sa se angajeze pe sine insusi. Cu toate acestea, imposibilitatea rezulta din faptul ca orice contract individual de munca este caracterizat de subordonarea salariatului fata de angajator.

Contractul de munca este definit de art. 10 din Codul muncii ca fiind contractul in temeiul caruia o persoana fizica, denumita salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu. Or, o persoana nu poate sa se afle sub propria autoritate.

In cazul PFA insa este precizata interdictia de a se angaja pe sine insusi, conform art. 17 alin. (1) din OUG 44/2008.

 

Autor: Victor Achim

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.08 din 13 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

Pana Marina 2016-01-05 19:32:04

PFA pensionar nu am obligatia sa cotizez pentru pensie!
Am dreptul sa cotizez pentru pensie in vederea recalcularii ?

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016