Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Ce se intampla in cazul decesului unui PFA: Pot mostenitorii sa continue activitatea?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Ana Tudor la 24 Iul. 2015 Exclusiv
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ce se intampla in cazul decesului unui PFA: Pot mostenitorii sa continue activitatea?
Vom analiza in continuare un caz specific: un PFA cu domeniul de activitate "cultivarea cerealelor leguminoase si a plantelor producatoare de seminte oleaginoase" si cresterea animalelor isi pierde viata. Pot mostenitorii sai - sotia/copiii sa continue activitatea prin tranferul activului catre un nou PFI

Legislatia in vigoare arata ca este posibila continuarea activitatii in cazul decesului titularului, prin preluarea de catre mostenitori, doar in cazul societatilor comerciale, potrivit Legii nr.31/1990.

In cazul decesului unui PFA, transferul activului catre un PFA nou NU este posibil. Art. 21 lit. a) din OUG 44/2008 arata ca in cazul decesului, PFA isi inceteaza activitatea si este radiata din registrul comertului.

Suma reprezentand contravaloarea bunurilor si drepturilor din patrimoniul afacerii care trec la incetarea definitiva a acesteia in patrimoniul personal al contribuabilului se include in venitul brut. Operatiunea de trecere a bunurilor si drepturilor din patrimoniul afacerii in patrimoniul personal al contribuabilului este considerata din punct de vedere fiscal o instrainare, evaluarea bunurilor si drepturilor facandu-se la preturile practicate pe piata sau stabilite prin expertiza tehnica.
 
Asadar, in cazul incetarii definitive a activitatii ca urmare a decesului contribuabilului, din punct de vedere fiscal, sumele obtinute din valorificarea bunurilor si drepturilor din patrimoniul afacerii, inscrise in Registrul-inventar, cum ar fi: mijloacele fixe, obiectele de inventar si altele asemenea, precum si stocurile de materii prime, materiale, produse finite si marfuri se includ in venitul brut.

In aceasta situatie, trebuie sa depuneti declaratia 200, impreuna cu certificatul de deces. In aceasta ultima declaratie aveti obligatia reflectarii tuturor veniturilor obtinute  inclusiv din valorificarea bunurilor din patrimoniul afacerii (obiecte de inventar, mijloace fizice, etc) si a cheltuielilor aferente.


Autor: Ana Tudor
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.47 din 32 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016