Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Deductibilitate leasing pentru o PFA. Studiu de caz

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Viorica Ghinea la 15 Dec. 2021
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Deductibilitate leasing pentru o PFA. Studiu de caz
Analizam in randurile urmatoare cazul unei PFA cu TVA trimestrial si TVAla incasare care are evidenta in sistem real. Aceasta a achizitionat un autoturism cu contract de leasing financiar.


Comisionul de analiza si servicii inmatriculare intra in valoarea autoturismului sau reprezinta cheltuieli pentru PFA? Sunt cheltuieli deductibile ale PFA la acest leasing: dobanda, asigurarea si comisionul administrare lunar? Raspunsurile la aceste intrebari le ofera specialistul nostru mai jos. 
 

Deductibilitate leasing pentru o PFA: raspunsul specialistului

 
In opinia mea, comisionul de analiza si serviciile de inmatriculare nu intra in valoarea autoturismului, ci sunt cheltuieli pentru PFA:
 
- comisionul de analiza este legat mai degraba de componenta de finantare decat de autoturism in sine
 
- serviciile de inmatriculare tin de utilizarea auto si nu au impact direct asupra valorii sale.
 
Referitor la deductibilitatea cheltuielilor:
 
- dobanda si comisionul sunt deductibile in calitatea lor de cheltuieli efectuate pentru activitatea economica
 
- asigurarea este deductibila si reglementata in mod expres la art. 68, alin. (4) litera f) (prime de asigurare efectuate pentru bunuri utilizate in cadrul contractului de leasing).
 
In cazul in care autoturismul nu este utilizat exclusiv in scopul activitatii economice, cheltuielile vor fi deductibile numai in proportie de 50% (art. 68, alin. (7), litera k) din Codul fiscal).
 

 
 
Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil. 

Viorica Ghinea Autor: Viorica Ghinea

Ghinea Viorica face parte din echipa Portalpfa.ro din anul 2017, unde se concentreaza pe noutatile legislative si prezinta cele mai relevante stiri din domeniu. Si-a inceput activitatea in presa in 2009 si a acoperit de-a lungul anilor subiecte precum sanatate, amenajari interioare, moda, sport si legislatie. In prezent, scrie pentru dumneavoastra despre tot ceea ce inseamna TVA, monografii contabile, legislatie fiscala si contabila, pentru a sprijini contabilii, antreprenorii si alte categorii.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 3.7 din 5 voturi

x

Intrebare antispam: 2 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016