Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

PFA cu activitate de cadastru. Este obligatorie casa de marcat?


de Viorica Ghinea la 21 Apr. 2023
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA cu activitate de cadastru. Este obligatorie casa de marcat?
Specialistul nostru dezbate mai jos speta unei PFA cu activitate de cadastruefectuata in mediul rural. Clientii acesteia sunt persoane fizice. In acest caz, este obligatorie casa de marcat? Si daca da, cum se procedeaza in perioada extrasezoniera, adica iarna, cand nu se lucreaza?


Expertul nostru explica ce trebuia sa faca o PFA in fiecare luna in care nu utilizeaza casa de marcat, fiindca legislatia tarii are o prevedere importanta in acest sens. Asadar, PFA-urile nu trebuie sa trateze cu neglijenta perioadele in care nu folosesc deloc casele de marcat. 
 

PFA cu activitate de cadastru – casa de marcat: raspunsul specialistului

 
In cazul in care v-ati infiintat ca profesie liberala direct la ANAF (fara inregistrare la ONRC) - atunci nu aveti obligatia de a utiliza o casa de marcat deoarece va incadrati la exceptia de la art. 2 din OUG 28/1999:
 
Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1) incasarile efectuate din urmatoarele activitati:
 
( )
f) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
 
In cazul in care nu v-ati infiintat ca profesie liberala, atunci aveti obligatia sa utilizati casa de marcat daca incasati numerar de la clientii persoane fizice.
 
DE RETINUT!
 
In fiecare luna in care casa de marcat nu este utilizata se transmite declaratia 4109. 


 
Raspuns oferit in luna aprilie 2023 de catre specialistii site-ului PortalContabilitate.ro. Dati click AICI pentru a vedea toate noutatile contabile + consultanta si raspunsuri detaliate de la experti. 
 

Viorica Ghinea Autor: Viorica Ghinea

Ghinea Viorica face parte din echipa Portalpfa.ro din anul 2017, unde se concentreaza pe noutatile legislative si prezinta cele mai relevante stiri din domeniu. Si-a inceput activitatea in presa in 2009 si a acoperit de-a lungul anilor subiecte precum sanatate, amenajari interioare, moda, sport si legislatie. In prezent, scrie pentru dumneavoastra despre tot ceea ce inseamna TVA, monografii contabile, legislatie fiscala si contabila, pentru a sprijini contabilii, antreprenorii si alte categorii.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:

Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 4.63 din 4 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Cele mai citite stiri


Va oferim GRATUIT toate
informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016