Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

PFA neplatitoare de TVA. Tratamentul fiscal al voucherelor cadou oferite clientilor

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 10 Aug. 2022
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA neplatitoare de TVA. Tratamentul fiscal al voucherelor cadou oferite clientilor
Subiectul studiului de caz prezentat in acest material este o PFA neplatitoare de TVA care are un site de carti. Doreste sa emita vouchere (cupoane) valorice pe care sa le vanda clientilor sai, care la randul lor, sub forma de cadou, sa le ofere celor dragi.


Care este regimul contabil si fiscal al acestor vouchere? Trebuie sa emita PFA factura pentru voucherele vandute catre fiecare client? Incasarea facturii de voucher va fi impozabila? Cum se emite factura de vanzare catre clientul care achizitioneaza produse de pe site-ul nostru pe care le plateste cu acest voucher?
 

PFA neplatitoare de TVA – vouchere cadou: raspunsul specialistului

 
Pentru dumneavoastra aceste vouchere, dat fiind faptul ca sunt si incasate, reprezinta niste venituri in avans.
 
Avand in vedere statutul dumneavoastra (PFA) cu contabilitate in partida simpla se considera venit impozabil incasarea voucherelor.
 
Conform art.68 din Codul fiscal: 
 
(2) Venitul brut cuprinde:
 
a) sumele incasate si echivalentul in lei al veniturilor in natura din desfasurarea activitatii;
b) veniturile sub forma de dobanzi din creante comerciale sau din alte creante utilizate in legatura cu o activitate independenta;
c) castigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, exclusiv contravaloarea bunurilor din patrimoniul personal afectate exercitarii activitatii, ramase la incetarea activitatii;
d) veniturile din angajamentul de a nu desfasura o activitate independenta sau de a nu concura cu o alta persoana;
e) veniturile din anularea sau scutirea unor datorii de plata aparute in legatura cu o activitate independenta;
f) veniturile inregistrate de casele de marcat cu memorie fiscala, instalate ca aparate de taxat pe autovehiculele de transport persoane sau bunuri in regim de taxi.
3) Nu sunt considerate venituri brute:
a) aporturile in numerar sau echivalentul in lei al aporturilor in natura facute la inceperea unei activitati sau in cursul desfasurarii acesteia;
b) sumele primite sub forma de credite bancare sau de imprumuturi de la persoane fizice sau juridice;
c) sumele primite ca despagubiri;
d) sumele sau bunurile primite sub forma de sponsorizari si mecenat, conform legii, sau donatii.
 
Va trebui sa emiteti factura pentru voucherele vandute pentru fiecare client conform art. 319 Cod fiscal alin. (6):
 
(6) Persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, in urmatoarele situatii:
 
a) pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate;
b) pentru fiecare vanzare la distanta pe care a efectuat-o, impozabila in Romania in conditiile prevazute la art. 275 alin. (2), cu exceptia cazului in care persoana impozabila utilizeaza regimul special prevazut la art. 315;
c) pentru livrarile intracomunitare de bunuri efectuate in conditiile prevazute la art. 294 alin. (2) lit. a) - c);
d) pentru orice avans incasat in legatura cu una dintre operatiunile mentionate la lit. a) si b).
 
Pentru clientul care achizitioneaza produse de pe site-ul dumneavoastra si pe care le achita cu voucherul deja platit, emiteti factura in mod normal in care descrieti produsul vandut si valoarea.
 
La mod de incasare treceti incasat cu voucher. In opinia mea, in contabilitatea in partida simpla, dat fiind faptul ca aveti deja incasata contravaloarea bunului pentru care aveti inregistrat venit impozabil, pentru a nu dubla venitul, veti inregistra factura la venit neimpozabil, iar plata o veti considera o decontare.
 
 
 
Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Bajan Camelia, expert contabil, expert judiciar, practician in insolventa. 

Redactia PortalPFA Autor: Redactia PortalPFA

Redactia PortalPFA este formata dintr-un colectiv de 3 autori specializati in domenii precum contabilitate, fiscalitate, TVA si legislatia muncii. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de TVA, legislatie fiscala si contabila, explicand detaliat modificarile aparute. Va oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

x

Intrebare antispam: 2 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016