Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021

PFA-urile trebuie sa depuna Declaratia de beneficiar real? Raspunsul specialistului

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 20 Sep. 2021
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA-urile trebuie sa depuna Declaratia de beneficiar real? Raspunsul specialistului
Pe masura ce se apropie termenul pentru depunerea Declaratiei de beneficiar real - 1 octombrie 2021, tot mai multe PFA-uri au nelamuriri legate despre aceasta obligatie.


Persoanele fizice autorizate au inceptu sa se intrebe daca nu cumva atentionarile date de ONRC se indreapta si catre ele. Asadar, PFA-urile trebuie sa depuna Declaratia de beneficiar real sau nu? Iata ce a raspuns consultantul nostru fiscal la aceasta intrebare.
 

PFA-urile trebuie sa depuna Declaratia de beneficiar real sau nu: raspunsul specialistului

 
Potrivit prevederilor art. 4 alin. (1) din Legea 129/2019, in sensul prezentei legi, prin beneficiar real se intelege orice persoana fizica ce detine sau controleaza in cele din urma clientul si/sau persoana fizica in numele ori in interesul caruia/careia se realizeaza, direct sau indirect, o tranzactie, o operatiune sau o activitate.
 
La alin. (2) se enumera beneficiarii reali, in cazul anumitor entitati, respectiv:
 
a) in cazul societatilor prevazute in Legea societatilor nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare: ...
 
b) in cazul fiduciilor sau constructiilor juridice similare :...
 
c) in cazul persoanelor juridice fara scop lucrativ: ...
 
d) in cazul persoanelor juridice, altele decat cele prevazute la lit. a) - c), si al entitatilor care administreaza si distribuie fonduri:....
 
Asadar, PFA inregistrata la ONRC nu intra in cadrul persoanelor care trebuie sa depuna declaratia privind beneficiarul real ( societatilor prevazute in Legea societatilor nr. 31/1990, fiduciile, entitatilor juridice precum fundatiile si al constructiilor juridice similare fiduciilor, entitatilor care administreaza si distribuie fonduri).
 
 

 
Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal. 
 

Redactia PortalPFA Autor: Redactia PortalPFA

Redactia PortalPFA este formata dintr-un colectiv de 3 autori specializati in domenii precum contabilitate, fiscalitate, TVA si legislatia muncii. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de TVA, legislatie fiscala si contabila, explicand detaliat modificarile aparute. Va oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 4.73 din 33 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016