Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Deduceri contributii pentru PFA. Cum se realizeaza impunerea in sistem real?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Cecilia Pavelescu la 07 Sep. 2015
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Deduceri contributii pentru PFA. Cum se realizeaza impunerea in sistem real?
Cu respectarea conditiilor legii, persoanele fizice autorizate pot deduce unele cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri.

Vom analiza in materialul urmator daca sumele platite cu titlu de CAS conform Declaratiei 600 sunt cheltuieli deductibile la plata impozitului pe venit?
In cazul activitatilor care se incadreaza in lista activitatilor care se impun pe norma de venit se poate totusi opta pentru impunere in sistem real?

Raspunsul expetilor Rentrop&Straton:

 Conform art. 48 alin. 5 lit. j din Codul fiscal sunt considerate drept cheltuieli deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri, in limita prevazuta de lege, cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii pentru salariati si contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de munca si boli profesionale. In acest sens, la pct. 38 liniuta a 15-a din Normele metodologice se precizeaza ca sunt deductibile cheltuielile reprezentand contributiile pentru asigurarile sociale, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj, pentru asigurarile sociale de sanatate, pentru accidente de munca si boli profesionale, precum si alte contributii obligatorii pentru contribuabil si angajatii acestuia.
 
Ca atare, sumele platite cu titlu de CAS de persoana fizica conform declaratiei 600 sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe venit, avand in vedere ca este vorba de o contributie sociala obligatorie conform art. 296^21 si art. 296^24 din Codul fiscal.
In privinta normelor de venit, potrivit art. 49 alin. 1 din Codul fiscal, in cazul contribuabililor care realizeaza venituri comerciale venitul net anual se determina pe baza normelor de venit de la locul desfasurarii activitatii.
 
In conformitate cu art. 51 alin. 1-3 din Codul fiscal, acesti contribuabili au dreptul sa opteze pentru determinarea venitului net in sistem real, optiunea fiind obligatorie pe o perioada de 2 ani fiscali consecutivi si se considera reinnoita pentru o noua perioada daca nu se solicita revenirea la sistemul anterior. Optiunea se exercita prin completarea declaratiei privind venitul estimat/norma de venit cu informatii privind determinarea venitului net anual in sistem real si depunerea formularului la organul fiscal competent pana la data de 31 ianuarie inclusiv, in cazul contribuabililor care au desfasurat activitate in anul precedent, respectiv in termen de 15 zile de la inceperea activitatii, in cazul contribuabililor care incep activitatea in cursul anului fiscal.

 

 

Autor: Cecilia Pavelescu
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.33 din 3 voturi

x

Intrebare antispam: 2 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016