Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

PFA cu venituri sub plafon. Ce obligatii exista?

de Redactia PortalPFA la 12 Apr. 2019
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

PFA cu venituri sub plafon. Ce obligatii exista?
Persoanele fizice autorizate (PFA-urile) au luat contact cu mai multe schimbari legislative, la fel ca si contribuabilii care obtin venituri din activitati independente. Exista in continuare intrebari legate de obtinerea si estimarea veniturilor sub plafonul stabilit prin lege, asa ca va propunem mai jos un studiu de caz care sa inlature orice dilema.

Spre exemplu, o PFA care a realizat venituri sub plafon (22800) in anul 2018 este obligata sa achite contributia de sanatate 6 x 1900 = 11400 x 10% = 1140 lei? Pentru 2019, aceasta estimeaza ca nu va realiza venituri peste plafon (24960). Este obligata la plata contributiei CASS 2019?

 

PFA cu venituri sub plafon: raspunsul specialistului


Conform prevederilor art. 180 alin. (1) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, “urmatoarele persoane fizice pot opta pentru plata contributiei:


a) persoanele fizice care au estimat pentru anul curent venituri anuale cumulate din cele prevazute la art. 155 lit. b)-h), sub nivelul plafonului minim prevazut la art. 170 alin. (2);

b) persoanele fizice care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 155 si nu se incadreaza in categoriile de persoane exceptate de la plata contributiei de asigurari sociale de sanatate prevazute la art. 154 alin. (1).



CONCLUZIE!
    
Prin urmare, din textul articolului sus-mentionat se intelege faptul ca se poate opta, nu exista o obligatie, pentru plata contributiei de asigurari sociale de sanatate (CASS) de catre persoanele fizice care au estimat pentru anul curent venituri anuale cumulate din cele prevazute la art. 155 lit. b)-h), sub nivelul plafonului minim prevazut la art. 170 alin. (2).





Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Alina Elena - Consultant fiscal.

Autor: Redactia PortalPFA
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.38 din 8 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016