Sunt de acord cu politica de cookie

Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021

Conditii generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 08 Iun. 2021
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Conditii generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente
Analizam in randurile urmatoare cazul unei PFA neplatitoare de TVA, dar care are cod de TVA intracomunitar. Persoana fizica autorizata achizitioneaza servicii de la un partener din UE. Pentru aceasta factura, PFA plateste TVA in Romania si depune D390 si D301.


Acest TVA achitat direct bugetului de stat este o cheltuiala deductibila pentru PFA sau nedeductibila? Iata cum interpreteaza specialistul nostru prevederile Codului fiscal.
 

Citeste si: Deducerea cheltuielilor cu chiria si utilitatile. Ce trebuie sa stie o PFA
 

PFA – TVA intracomunitar: raspunsul specialistului  


Potrivit art. 68 alin. (4) lit. a), b) si j) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:


a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente;

b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;

j) sa fie efectuate in scopul desfasurarii activitatii si reglementate prin acte normative in vigoare.

Potrivit pct. (7) alin. (5) lit. m) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, sunt cheltuieli deductibile, cu titlu de exemplu urmatoarele: ( ) m) cheltuielile cu impozitele, taxele, altele decat impozitul pe venit; .

In opinia specialistului, in cazul prezentat, intrucat PFA nu este platitoare de TVA, plata TVA pentru achizitia de servicii de la un partener din UE este cheltuiala deductibila.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Alina Elena - Consultant fiscal.
 


Redactia PortalPFA Autor: Redactia PortalPFA

Redactia PortalPFA este formata dintr-un colectiv de 3 autori specializati in domenii precum contabilitate, fiscalitate, TVA si legislatia muncii. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de TVA, legislatie fiscala si contabila, explicand detaliat modificarile aparute. Va oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 4.67 din 6 voturi

x

Intrebare antispam: 1 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Ghid pentru PFA - taxe, impozite si contributii in 2021


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016