Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

PFA care vinde in piata. Care sunt obligatiile fiscale?

de Viorica Ghinea la 19 Aug. 2019
1 comentarii

PFA care vinde in piata. Care sunt obligatiile fiscale?
Agentia Nationala de Administrare Fiscala a sustinut recent pe pagina de Facebook o sesiune cu tema - noile case de marcat cu jurnal electronic. Printre contribuabilii care au adresat intrebari s-au aflat si cateva PFA-uri. Va prezentam in continuare cazul unui comerciant care are o nedumerire legata de dotarea cu noile case de marcat.

Obligatiile fiscale ale unui PFA care vinde in piata: raspunsul ANAF


Un comerciant ce vinde in pietele agroalimentare printre producatorii autohtoni, trebuie sa detina casa de marcat si sa elibereze bon fiscal? Ma refer la cei cu PFA, II, IF sau alta forma de autorizare si nu la producatorii locali cu atestat de producator si carnet de comercializare.



Raspuns ANAF

Art. 2 din OUG nr. 28/1999 prevede activitatile pentru care operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie, nu sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice. Intre acestea, sunt prevazute si comertul ocazional cu produse agricole din productie proprie efectuat de catre producatorii agricoli individuali, autorizati in conditiile legii, in piete, targuri, oboare sau in alte locuri publice autorizate.

Precizam ca vanzarea de marfuri agricole, in piete, in alte conditii decat cele care fac obiectul exceptiei mentionate, fara utilizarea aparatului de marcat electronic fiscal, constituie abatere de la normele legale in vigoare.

Neindeplinirea obligatiei operatorilor economici de a se dota cu aparate de marcat electronice fiscale, precum si neinmanarea bonului fiscal clientului de catre operatorul aparatului de marcat electronic fiscal, constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei, respectiv cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.
 


 

Citeste si: PFA care ofera servicii de ghid turistic. Trebuie sa detina casa de marcat?

Autor: Viorica Ghinea

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.4 din 5 voturi

x

Intrebare antispam: 2 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

Adi 2019-08-21 17:11:02

Bun? ziua, am un II agricol pl?titor de tva pe norma de venit, anul asta recolteze primele nuci ?i vreau sa le vând cu factura unui SRL brut?rie, trebuie sa am casa de marcat sau e deajuns sa tai factura ?i s?-mi fie vira?i banii în contul II-ului? Mul?umesc

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016