Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

PFA care ofera servicii de ghid turistic. Trebuie sa detina casa de marcat?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Viorica Ghinea la 19 Aug. 2019
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA care ofera servicii de ghid turistic. Trebuie sa detina casa de marcat?
ANAF a organizat recent o noua sesiune online pentru indrumarea contribuabililor in ceea ce priveste dotarea cu noile case de marcat cu jurnal electronic. Printre persoanele care au avut nelamuriri legate de acest subiect arzator se afla si cateva PFA-uri.


Prezentam mai jos un studiu de caz care v-ar putea fi de un real ajutor daca va aflati in aceeasi situatie. Iata ce raspuns au oferit specialistii ANAF!

 

PFA care presteaza servicii de ghid turistic: raspunsul oficial ANAF

O persoana fizica autorizata ce presteaza servicii de ghid turistic direct catre persoane fizice este obligata sa detina si sa utilizeze casa de marcat, in conditiile in care incasarea contravalorii prestarii serviciilor se realizeaza exclusiv prin transfer bancar?  


Raspuns ANAF

Potrivit dispozitiilor art. 1 alin.(1) si (2) din OUG 28/1999 - operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le inmaneze clientilor, cu exceptiile prevazute la art. 2 din acelasi act normativ, iar la solicitarea acestora vor elibera si factura, in conditiile legii. In cuprinsul art. 1 alin. (2) din HG nr. 479/2003, se precizeaza ca sunt considerate substitute de numerar bonurile de valoare acordate potrivit legii, de tipul tichetelor de masa, voucherelor de vacanta, tichetelor cadou si tichetelor de cresa, tichetelor sociale, tichetului Rabla si altele asemenea.

Astfel, incasarile prin virament bancar nu intra sub incidenta prevederilor art. 1 alin.(1) si (2) din OUG 28/1999.

 

 

Citeste si: PFA care vinde in piata. Care sunt obligatiile fiscale?


Viorica Ghinea Autor: Viorica Ghinea

Ghinea Viorica face parte din echipa Portalpfa.ro din anul 2017, unde se concentreaza pe noutatile legislative si prezinta cele mai relevante stiri din domeniu. Si-a inceput activitatea in presa in 2009 si a acoperit de-a lungul anilor subiecte precum sanatate, amenajari interioare, moda, sport si legislatie. In prezent, scrie pentru dumneavoastra despre tot ceea ce inseamna TVA, monografii contabile, legislatie fiscala si contabila, pentru a sprijini contabilii, antreprenorii si alte categorii.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 4.11 din 9 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016