Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

PFA inregistrata in scopuri de TVA intracomunitar. Deductibilitate TVA in Romania


de Viorica Ghinea la 03 Mai. 2023
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA inregistrata in scopuri de TVA intracomunitar. Deductibilitate TVA  in Romania
Esti PFA inregistrata in scopuri de TVA intracomunitar si doresti sa afli care este deductibilitatea TVA in Romania? Ti-am pregatit un studiu de caz care iti raspunde la aceasta intrebare, oferindu-ti baza legala completa.


Prezentam speta unei PFA neplatitoare de TVA in Romania, inregistrata in scopuri de TVA intracomunitar, care achizitioneaza servicii din UE pentru care depune D301 si plateste TVA catre statul roman.
 
Din punct de vedere fiscal, TVA achitata catre statul roman este deductibila sau nedeductibila la calculul impozitului pe venit?
 

PFA inregistrata in scopuri de TVA intracomunitar: raspunsul specialistului

 
Conform pct.7 din normele de aplicare ale art.68 din codul fiscal
 
(5) Sunt cheltuieli deductibile, cu titlu de exemplu urmatoarele:
..............................
m) cheltuielile cu impozitele, taxele, altele decat impozitul pe venit;
 
De asemenea, potrivit art. 68 alin. (4) din Codul fiscal:
 
(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:
 
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente;
 
In concluzie, deoarece serviciile la care faceti referire sunt achizitionate in scopul desfasurarii activitatii economice, specialistul considera ca si cheltuiala cu TVA-ul aferent reprezinta o taxa deductibila la calculul impozitului pe venit.
 
 
 
Raspuns oferit in luna mai 2023 de catre specialistii site-ului PortalContabilitate.ro. Dati click AICI pentru a vedea toate noutatile contabile + consultanta si raspunsuri detaliate de la experti. 

Viorica Ghinea Autor: Viorica Ghinea

Ghinea Viorica face parte din echipa Portalpfa.ro din anul 2017, unde se concentreaza pe noutatile legislative si prezinta cele mai relevante stiri din domeniu. Si-a inceput activitatea in presa in 2009 si a acoperit de-a lungul anilor subiecte precum sanatate, amenajari interioare, moda, sport si legislatie. In prezent, scrie pentru dumneavoastra despre tot ceea ce inseamna TVA, monografii contabile, legislatie fiscala si contabila, pentru a sprijini contabilii, antreprenorii si alte categorii.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:

Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri


Va oferim GRATUIT toate
informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Schimbari Semnificative in Fiscalitatea PFA si Profesiilor Liberale pentru 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016