Sunt de acord cu politica de cookie

NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala

PFA care presteaza servicii Uber. Ce implicatii fiscale sunt?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 19 Sep. 2022
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

PFA care presteaza servicii Uber. Ce implicatii fiscale sunt?
Analizam in continuare cazul unei PFA neplatitoare de TVA care presteaza servicii UBER. Specialistul nostru ne explica mai jos care sunt implicatiile fiscale, potrivit legislatiei.


Este important de mentionat ca veniturile obtinute din prestarea serviciilor sunt venituri impozabile la calculul impozitului pe venit. 

PFA care presteaza servicii Uber: raspunsul specialistului

 
Factura de comision /taxe/servicii pe care o va primi de la Uber reflecta o achizitie de servicii intracomunitare pentru care PFA este obligat sa obtina un cod valid de TVA pentru operatiuni intracomunitare inainte de primirea primei facturi.
 
Art. 317, alin.(1), litera c):
 
(1) Are obligatia sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform prezentului articol:
( )
c) persoana impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu este inregistrata si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 316 si care nu este deja inregistrata conform lit. a), b) sau d) ori alin. (2) sau (21), daca primeste de la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in Romania conform art. 307 alin. (2), inaintea primirii serviciilor respective;
Pfa
    • obtine acest cod de TVA prin depunerea D700 inainte de primirea serviciilor
    • transmite catre Uber codul sau de TVA pentru operatiuni intracomunitare si Uber ii factureaza serviciile fara TVA
    • calculeaza TVA 19% la totalul facturii primite de la Uber, o declara in D301 si D390 (S) si o plateste pana pe 25 ale lunii urmatoare celei in care a fost emisa factura
D301 si D390 se intocmesc pe codul valid de TVA pentru operatiuni intracomunitare si nu pe codul de inregistrare fiscala al PFA.
 
Cheltuielie cu Uber, inclusiv TVA sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe venit.
 
Veniturile obtinute din prestarea serviciilor sunt venituri impozabile la calculul impozitului pe venit. (vedeti art. 68 din Codul fiscal).

 
 
 
Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov, expert contabil.
 

Redactia PortalPFA Autor: Redactia PortalPFA

Redactia PortalPFA este formata dintr-un colectiv de 3 autori specializati in domenii precum contabilitate, fiscalitate, TVA si legislatia muncii. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de TVA, legislatie fiscala si contabila, explicand detaliat modificarile aparute. Va oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 3.33 din 3 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

NOU pentru PFA: ce AVANTAJE fiscale are fata de un SRL, microintreprindere sau Intreprindere familiala


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016