Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

PFA cu activitate pe teritoriul altui stat. Ce obligatii are?

de Viorica Ghinea la 24 Sep. 2018
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

PFA cu activitate pe teritoriul altui stat. Ce obligatii are?
Daca ati avut recent activitate in strainatate ori urmeaza sa incheiati un contract promitator pe teritoriul altui stat, cu siguranta va intrebati ce obligatii veti avea de indeplinit de acum incolo. Pentru a lamuri situatia, vom dezbate mai jos un studiu de caz care se scrie in aceasta categorie. Expertul nostru Olguta Crevelescu, expert contabil, ne ajuta sa clarificam situatia.

Asadar, luam situatia unui PFA care desfasoara activitate de design si care incheie un contract de colaborare cu o firma din UE pentru care este nevoita sa se deplaseze in tara respectiva timp de 4 luni. Ce impozite si taxe datoreaza PFA in acest caz, dar si ce obligatii declarative, vom afla din raspunsul expertului.



Iata raspunsul specialistului!


Opinia mea este ca, in speta data, PFA se deplaseaza la sediul clientului pentru a putea presta serviciile, fara ca acest lucru sa insemne ca isi muta activitatea sau ca desfasoara activitate pe teritoriul altui stat.

Astfel, consider ca PFA declara veniturile obtinute in Romania si datoreaza contributii sociale in Romania. Toate obligatiile se declara prin Declaratia unica.
 
Serviciile de design sunt cel mai probabil servicii asupra bunurilor imobile, deci se incadreaza la exceptiile prevazute la art. 278 din Codul fiscal (locul prestarii din punct de vedere al tva se stabileste conform art. 278 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal), deci PFA nu trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva conform art. 317.
 
Pentru ca serviciile sunt prestate efectiv pe teritoriul statului respectiv, veti furniza clientului un certificat de rezidenta fiscala pentru ca acesta sa nu va retina la sursa impozit pe nerezidenti.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil.

Autor: Viorica Ghinea
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016