Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Stoc de marfa la finele anului. Cum se calculeaza venitul net anual?

de Redactia PortalPFA la 19 Mar. 2019
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Stoc de marfa la finele anului. Cum se calculeaza venitul net anual?
Aveti nedumeriri in ceea ce priveste calcularea venitului net anual? Expertul nostru ne ajuta sa aflam cum calculeaza o PFA ori o Intreprindere individuala (II) venitul net daca are stoc de marfa la sfarsitul exercitiului financiar.

Iata raspunsul specialistului!

Potrivit prevederilor art. 68 alin (1) din Codul fiscal - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitatii independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, venitul net anual din activitati independente se determina in sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri, cu exceptia situatiilor in care sunt aplicabile prevederile art. 69 si 70.

La alin (4) lit. a) si b)se arata ca conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:

a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente;

b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;


Potrivit prevederilor pct. 7 alin (4)  din Normele metodologice de aplicare,din venitul brut realizat se admit la deducere numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, astfel cum rezulta din evidentele contabile conduse de contribuabili, cu respectarea prevederilor art. 68 alin. (4)-(7) din Codul fiscal.

Sunt cheltuieli deductibile si platile efectuate in avans care se refera la perioada fiscala urmatoare asa dupa cum se arata la alin (5)  lit. v indice 1 din Norme.

 Astfel, contravaloarea materialelor aflate in stoc la finele anului va fi dedusa la calculul impozitului pe venit in anul in care au fost platiet, indeplinind conditiile de deducere prevazute la alineatul (4),fiind plati efectuate in avans.





Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal.

Autor: Redactia PortalPFA
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4 din 9 voturi

x

Intrebare antispam: 2 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016