Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

Casa de marcat pentru servicii prestate in strainatate. Ce obligatii are o PFA?

de Redactia PortalPFA la 25 Apr. 2019
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Casa de marcat pentru servicii prestate in strainatate. Ce obligatii are o PFA?
O PFA care presteaza servicii in strainatate si foloseste casa de marcat trebuie sa fie atenta la anumite particularitati. Ce spune legislatia romaneasca si ce obligatii are o PFA care are casa de marcat pentru incasarile de numerar de la persoane fizice daca isi desfasoara activitatea si pe teritoriul altor state membre UE, vom afla de la specialist.

Este important de precizat faptul ca beneficiarii serviciilor sunt persoane fizice - rezidenti ai acelor state membre.


Iata raspunsul specialistului!


 Potrivit art. 1 alin. (1) din Normele de aplicare a OUG 28/1999, in sensul art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare ordonanta de urgenta, prin operatori economici se intelege persoanele fizice si juridice, intreprinderile familiale, precum si orice alte entitati, cu exceptia institutiilor publice, care incaseaza, pe teritoriul Romaniei, inclusiv in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie.

Prin urmare,OUG 28/1999 se aplica numai pentru serviciile prestate pe teritoriul Romaniei. Legislatia romaneasca nu impune utilizarea/fiscalizarea caselor de marcat pentru incasarile efectuate in afara teritoriului Romaniei.


Pentru obligatia de utilizare a unor aparate similare pe teritoriul altor state va puteti adresa autoritatilor in domeniu din statele respective.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu – Economist.

Autor: Redactia PortalPFA
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.8 din 5 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016