Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Imobil cu destinatie mixta. Cheltuieli deductibile PFA

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 04 Mar. 2022
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Imobil cu destinatie mixta. Cheltuieli deductibile PFA
Prezentam cazul unei PFA care furnizeaza servicii de contabilitate si utilizeaza contabilitatea in sistem real.


Daca a declarat la primarie ca desfasoara activitate la adresa unde are sediul pentru o cota parte din suprafata imobilului, are dreptul sa deduca in cota parte cheltuielile cu lumina, gaze, internet, intretinere imobil in cota parte respectiva daca aceste cheltuieli sunt considerate deductibile? Iata cum intepreteaza specialistul nostru legislatia.
 

Cheltuieli deductibile PFA: raspunsul specialistului

Potrivit art. 68 alin. (4) lit. a) si j) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:
 
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente; ( )
j) sa fie efectuate in scopul desfasurarii activitatii si reglementate prin acte normative in vigoare; ( ).
 
Astfel, pentru a fi considerate deductibile, cheltuielile trebuie sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente si efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente.
 
Potrivit pct. 7 alin. (5) lit. r) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, sunt cheltuieli deductibile, cu titlu de exemplu urmatoarele: ( ) r) cheltuielile cu functionarea si intretinerea aferente bunurilor imobile care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit intelegerii din contract, pentru partea aferenta utilizarii in scopul afacerii;
 
Asadar, cum imobilul este declarat la DITL ca fiind imobil cu destinatie mixta (rezidential si nerezidential), procentul din suprafata declarat pentru folosirea activitatii PFA-ului, este folosit pentru a calcula cheltuielile deductibile la calculul impozitului pe venit, in cazul cheltuielilor cu utilitatile, intretinerea, etc.
 

 
Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Alina Elena - Consultant fiscal. 

Redactia PortalPFA Autor: Redactia PortalPFA

Redactia PortalPFA este formata dintr-un colectiv de 3 autori specializati in domenii precum contabilitate, fiscalitate, TVA si legislatia muncii. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de TVA, legislatie fiscala si contabila, explicand detaliat modificarile aparute. Va oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 4.64 din 7 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016