Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Romanii care doneaza celule stem vor fi scutiti de la plata CASS pe o perioada de 10 ani

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Viorica Ghinea la 15 Sep. 2022
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Romanii care doneaza celule stem vor fi scutiti de la plata CASS pe o perioada de 10 ani
Donatorii de celule stem hematopoietice vor fi scutiti de plata CASS (contributia la asigurarile sociale de sanatate) pe o perioada de 10 ani, se arata in OG 37/2022.


Noua masura introdusa prin OG 37/2022 modifica Codul fiscal si intra in vigoare din 15 septembrie 2022. Astfel donatorii neinruditi ori inruditi primesc statut de asigurat precum si monitorizare postdonare timp de 10 ani, fara plata asigurarilor. 
 
 

Cum modifica OG 37/2022 Codul fiscal: extras din actul normativ

 
1. La articolul 154 alineatul (1), dupa litera s) se introduce o noua litera, lit. ?), cu urmatorul cuprins:
 
?) donatorii de celule stem hematopoietice care au donat pentru un pacient neinrudit sau inrudit, pentru o perioada de 10 ani de la donare.
 
2. La articolul 154, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
 
(2) Persoanele fizice aflate in situatiile prevazute la alin. (1) lit. d)-?), daca realizeaza venituri dintre cele prevazute la art. 155 alin. (1), altele decat cele pentru care sunt exceptate, datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, conform regulilor specifice prezentului titlu. 
 
Scutirea de la plata CASS timp de 10 ani se aplica numai daca este indeplinita o conditie importanta. Mai exact, se adreseaza doar donatorilor care nu obtin venituri pentru care este obligatorie plata CASS, dupa cum prevede Codul fiscal. 
 
 
Citeste care sunt veniturile pentru care se datoreaza CASS pe contabilul.manager.ro
 
 
 

Viorica Ghinea Autor: Viorica Ghinea

Ghinea Viorica face parte din echipa Portalpfa.ro din anul 2017, unde se concentreaza pe noutatile legislative si prezinta cele mai relevante stiri din domeniu. Si-a inceput activitatea in presa in 2009 si a acoperit de-a lungul anilor subiecte precum sanatate, amenajari interioare, moda, sport si legislatie. In prezent, scrie pentru dumneavoastra despre tot ceea ce inseamna TVA, monografii contabile, legislatie fiscala si contabila, pentru a sprijini contabilii, antreprenorii si alte categorii.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016