Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Se deduc CAS si CASS la calculul impozitului pe venit in cazul unui PFA?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Victor Achim la 23 Mai. 2018
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Se deduc CAS si CASS la calculul impozitului pe venit in cazul unui PFA?
Vom afla in randurile urmatoare daca in anul 2018 pentru un PFA se deduc CAS si CASS la calculul impozitului pe venit. Se mentioneaza faptul ca in declaratia unica se va estima o depasire a plafonului de 22800 lei.


Iata raspunsul specialistului!

 

Art. 69 indice 3 din Codul fiscal stabileste ca venitul net anual din activitati independente determinat in sistem real pe baza datelor din contabilitate se impoziteaza potrivit prevederilor cap. XI - Venitul net anual impozabil.

Astfel cum prevede art. 118 din Capitolul XI pentru veniturile din activitati independente la determinarea venitului net anual impozabil, contribuabilul stabileste:

   a) venitul net anual recalculat/pierderea neta recalculata pe fiecare sursa din categoriile de venituri prevazute, prin deducerea din venitul net anual, determinat in sistem real, a pierderilor fiscale reportate;
  b) venitul net anual impozabil care se determina prin insumarea tuturor veniturilor nete anuale recalculate prevazute la lit. a), din care se deduce contributia de asigurari sociale datorata potrivit prevederilor titlului V - Contributii sociale obligatorii.
 
Astfel, la determinarea venitului net anual impozabil pentru anul 2018 PFA va deduce doar contributia de asigurari sociale datorata potrivit prevederilor titlului V - Contributii sociale obligatorii nu si contributia de asigurari sociale de sanatate.





Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu – Economist.
 


Autor: Victor Achim

Victor Achim s-a alaturat redactiei noastre acum 6 ani. Si-a inceput activitatea in presa in urma cu peste 10 ani si a acoperit de-a lungul anilor domenii precum TVA, taxe si impozite si contributii sociale.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 3.63 din 12 voturi

x

Intrebare antispam: 3 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016