Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

II radiata de Registrul Comertului. Ce se intampla cu stocul de marfa existent?

de Redactia PortalPFA la 04 Apr. 2019
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

II radiata de Registrul Comertului. Ce se intampla cu stocul de marfa existent?
Indiferent de motivul pe care a fost radiata o II (Intreprindere Individuala) de Registrul Comertului, important este sa aflam ce se va intampla cu stocul de marfa existent. Luam drept exemplu cazul unui contribuabil a carui intreprindere individuala a fost radiata de Registrul Comertului in data de 18 martie 2019. Acesta intentioneaza sa faca o alta intreprindere individuala, insa nu stie cum sa procedeze cu marfa pe care o are pe stoc la data de 17 martie 2019.

Iata raspunsul specialistului!

 Potrivit art. 68 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activit??i independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate - venitul brut cuprinde castigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, exclusiv contravaloarea bunurilor ramase dupa incetarea definitiva a activitatii;

Prin urmare, valoare stocului ramasa la incetarea definitiva a activitatii trece in patrimoniul personal si nu se impoziteaza.

Potrivit art. 68 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, nu sunt considerate venituri brute aporturile in numerar sau echivalentul in lei al aporturilor in natura facute la inceperea unei activitati sau in cursul desfasurarii acesteia.


In concluzie!

Stocurile provenite din patrimoniul personal nu vor fi impozitate la noul II.

 

SFAT

In opinia opinia specialistului, la noul II, contribuabilul ar trebui sa considere stocurile respective ca fiind primite din patrimoniul personal al contribuabilului (aport la la inceperea unei activitati).





Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu – Economist.

Autor: Redactia PortalPFA
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.38 din 30 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
Ghid pentru PFA - Cum se completeaza CORECT Registrul de Evidenta Fiscala

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016