Sunt de acord cu politica de cookie

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit

Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat

Vanzarea autoturismului din patrimoniul PFA. Ce spune legea?

Comunica experienta portalpfa.ro
RSS

de Redactia PortalPFA la 28 Iun. 2019
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Vanzarea autoturismului din patrimoniul PFA. Ce spune legea?
Un contribuabil intreaba cum se poate instraina un autoturism din proprietatea unui PFA (), mijloc amortizat total. Masina este inca in stare de functionare si va ramane in proprietatea unui membru de familie. Specialistul nostru in domeniu ne va lamuri in continuare care este procedura pe cale legala, astfel incat sa nu apara surprize neplacute din partea autoritatilor.


Vanzare autoturismului din patrimoniul PFA: raspunsul specialistului


Vanzare autoturismului din patrimoniul PFA (persoana fizica autorizata) se va face la pretul de piata, mai ales daca vanzarea se face catre o persoana afiliata (membrul familiei).

Pretul de piata reprezinta "suma care ar fi platita de un client independent unui furnizor independent in acelasi moment si in acelasi loc, pentru acelasi bun sau serviciu ori pentru unul similar, in conditii de concurenta loiala.

 Prin urmare, pretul de vanzare trebuie justificat  prin anunturi de oferte de pret de pe mica si mare publicitate, expertiza tehnica, service auto, raport de evaluare, etc.

In cazul unui unui control fiscal, autoritatile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre persoanele implicate, dupa cum este necesar, pentru a reflecta pretul de piata al bunurilor sau serviciilor furnizate in cadrul tranzactiei, potrivit art. 11 din Codul fiscal (Prevederi speciale pentru aplicarea Codului fiscal),  in cazul  in care pretul nu reflecta pretul pietei, in special daca vanzarea se face catre persoane afiliate.

Pentru vanzarea autoturismului se va intocmi factura.

Venitul din vanzarea autoturismului, este venit impozabil la calculul venitului net, daca valoarea acestuia este integral amortizata. Impozitul este 10%.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar.


Redactia PortalPFA Autor: Redactia PortalPFA

Redactia PortalPFA este formata dintr-un colectiv de 3 autori specializati in domenii precum contabilitate, fiscalitate, TVA si legislatia muncii. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de TVA, legislatie fiscala si contabila, explicand detaliat modificarile aparute. Va oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Va place acest articol?
Dati o nota de la 1 la 5!

Rating:
Nota: 4.08 din 49 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special

Optimizare PFA - strategii perfect legale pentru plati MINIME catre stat


 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016