Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal
Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
Adauga adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

PFA. Cand e obligatorie inregistrarea in scopuri de TVA pentru prestari de servicii intracomunitare?

de Victor Achim la 29 Sep. 2017
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

PFA. Cand e obligatorie inregistrarea in scopuri de TVA pentru prestari de servicii intracomunitare?
In analiza de mai jos, avem un PFA, neplatitor de TVA, care presteaza servicii IT (creare site web) printr-o platforma din USA. Platforma emite facturile in numele PFA precum si factura pentru comisionul lor.

Stabilim in ce masura PFA-ul ar trebui sa aiba cod de TVA pentru operatiuni intracomunitare daca clientii sunt din UE, precum si in ce fel se procedeaza in cazul in care clientul final este din Romania, iar factura este in USD.
 
 
Iata raspunsul specialistului:
 
Conform Art. 317, Al. b) din Codul Fiscal, persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 316 si care nu este deja inregistrata conform lit. a), c) sau d) ori a alin. (2), daca presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 307 alin. (2), inainte de prestarea serviciului, trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA pentru prestarea acestor servicii. 
 
Daca beneficiarul serviciilor este o persoana neimpozabila din UE, nu este obligatorie inregistrarea in scopuri de tva a prestatorului.
In ceea ce priveste clientii din Romania, este obligatorie inregistrarea in scopuri de tva la depasirea plafonului prevazut la Art. 310, respectiv la obtinerea unei cifre de afaceri anuala, declarata sau realizata de 220.000 lei.
 
Facturarea in alta valuta decat cea nationala intre persoane impozabile stabilite in Romania, este permisa, insa, daca se va factura si cu tva (la depasirea plafonului), valoarea tva trebuie mentionata si in lei, conform Art. 319, Al. (23).
De asemenea, plata facturii de catre clientii din Romania pentru PFA stabilit in Romania se poate face doar in moneda nationala, conform Regulamentului BNR nr. 4/2005.
 
Astfel, daca PFA neplatitor este prestatorul de servicii si factureaza direct clientilor finali, este obligatorie obtinerea codului de tva pentru operatiuni intracomunitare daca beneficiarii sunt persoane impozabile stabilite intr-un alt stat membru.
 
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Simona Stanculescu - Economist
 
 
Autor: Victor Achim
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.67 din 3 voturi

x

Intrebare antispam: 4 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Cele mai citite stiri

   
          Va oferim GRATUIT toate
   informatiile privind legislatia PFA
 
Descarca GRATUIT Raportul Special
PFA in 2018 - modificarile din Noul Cod Fiscal

 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016